Thriller w świecie influencerów

20 października 2021

Alicja Sinicka to polska pisarka młodego pokolenia, która absolutnie nie boi się przedstawiać czytelnikom tematów i problemów, którymi żyją obecnie ludzie urodzeni na przełomie wieków. Jej thrillery psychologiczne, takie jak najnowsza Uwikłana (https://www.taniaksiazka.pl/uwiklana-alicja-sinicka-p-1563278.html), śmiało można określić mianem mostów pokoleniowych: dolnośląska pisarka pozwala starszym zrozumieć młodsze pokolenia, a tym drugim daje możliwość utożsamiania się z bohaterem z krwi i kości, który żyje tymi samymi problemami, co oni.

Problemy influencerów

Zuza Wilk, bohaterka najnowszej powieści Sinickiej, to dwudziestodwuletnia instagramerka i poetka, która osiąga zdumiewające sukcesy na polu artystycznym i zawodowym. Satysfakcja z dobrze wykonanej pracy nie jest jednak w stanie przysłonić problemów prywatnych i rodzinnych, od których dziewczyna postanawia uciec do domku zaszytym w lesie, który należy do jej chłopaka.

Thriller psychologiczny to bardzo specyficzny gatunek książki, który Alicja Sinicka z wielkimi sukcesami przedstawia polskiemu czytelnikowi. Jest to proza, którą można określić mianem intymnej: pogłębione portrety psychologiczne postaci sprawiają, że w fabule nie chodzi wyłącznie o wydarzenia, które mają miejsce, ale także o refleksje i emocje, które odczuwają one pod wpływem różnych bodźców.

Uwikłana, czyli Zuza Wilk, takich bodźców będzie miała pod dostatkiem. Do domku przyjeżdża bowiem wraz z bratem jej chłopaka i ich wspólną przyjaciółką. Gwiazda Instagrama w bolesny sposób będzie musiała zrozumieć, że po świecie chodzą także tacy ludzie, którzy jej zupełnie nie sprzyjają. Na to wszystko należy nałożyć jeszcze kryzys twórczy, który sabotuje proces tworzenia drugiego tomiku poezji dziewczyny.

Katharsis na łonie natury

Uwikłana to znakomita powieść, która wykorzystuje niewielką liczbę bohaterów i ograniczoną przestrzeń do stworzenia intymnego świata, w którym nawet najmniejszy konflikt zdaje się iskrzyć żywym ogniem. Umieszczenie bohaterki w sytuacji, w której wskutek okoliczności zaczyna ona kwestionować dotychczasowe wybory i uświadamiać sobie niedostatki swojego toku rozumowania, to podstawa dobrego thrillera psychologicznego, a Alicja Sinicka podołała temu zadaniu bez zarzutu.

 

Tagi
Kategoria Uwikłana